TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W GLIWICACH

Zgłoszenie - dwa zaniedbane psy

 

Otrzymaliśmy zgłoszenie od Straży Miejskiej o dwóch zaniedbanych psach. Sprawdziliśmy sytuację psów, rozmawiając zarówno z ich właścicielem, jak i z okolicznymi mieszkańcami. Okazało się, że właścicielem jest starszy człowiek, którego nie stać na zapewnienie zwierzętom regularnej opieki weterynaryjnej. Nie stwierdzono żadnych przejawów przemocy wobec zwierząt. Psiaki są u właściciela już bardzo długo i są do niego mocno przywiązane. Oba zostały przygarnięte, Kubuś jako szczeniak znaleziony przy śmietniku na mrozie w środku zimy!
Nasza interwencja polegała więc na udzieleniu pomocy w postaci pokrycia kosztów szczepień przeciwko wściekliźnie, odpchlenia i odrobaczenia. Właściciel otrzymał również zapas karmy dla piesków. Przeprowadzono rozmowę edukacyjną dot. konieczności prowadzenia psów na smyczy oraz kastracji zwierząt. Sytuacja będzie przez nas w dalszym ciągu monitorowana.
Opisana interwencja jest przykładem częstych sytuacji, kiedy ludzie kierując się odruchem serca, chcą pomóc zwierzętom, ale niestety sami wymagają tej pomocy. Odbieranie zwierząt w takich przypadkach i umieszczanie ich w schroniskach często byłoby większym złem. Czasem potrzeba niewiele, żeby pomóc zarówno zwierzętom, jak i właścicielom